Nastolatka w gabinecie medycyny estetycznej

Jeszcze kilkanaście lat temu medycyna estetyczna była skierowana głównie do kobiet, które ukończyły 30sty rok życia. Obecnie w czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu i kultu piękna wiele nastolatek (14-19 lat) udaje się do klinik i stanowi już ponad 5% klientek. Są zdecydowane co do zabiegów i wzorem Instagramowych influencerek jak Kylie Jenner czy GiGi Hadidi wiedzą, jakie zabiegi medycyny estetycznej chcą zastosować.

Najpopularniejsze zabiegi

Oczywiście medycyna estetyczna to nie tylko ingerencja skalpela, korekty bulwiastych nosów czy zbyt odstających uszu. Wiele klinik oferuje nieinwazyjne zabiegi, które usuwają różnego rodzaju problematyczne znamiona, owłosienie czy blizny trądzikowe. Przykładem takich zabiegów mogą być:

  • Peeling kawitacyjny – delikatny zabieg oczyszczenia skóry przy użyciu fal ultradźwiękowych. Na twarz nakładany jest płyn micelarny, który wraz z martwym naskórkiem i zanieczyszczeniami usuwany jest za pomocą głowicy. Fala ultradźwiękowa wraz z obecnością wody tworzy efekt kawitacji, czyli, innymi słowy, pękanie pęcherzyków wraz z rozrzedzonym gazem usuwając przy tym martwy naskórek.
  • Lasoterapia – popularna metoda do walki z upartym trądzikiem. W przeciwieństwie do leczenia antybiotykowego czy retinoidami jest bezpieczniejsza i o wiele bardziej skuteczna.
  • Zabieg Cosmelan – jest to terapia depigmentacyjna, która zwalcza przebarwienia twarzy na skutek problemów hormonalnych, oraz rozjaśnia małe plamy takie jak piegi, przebarwienia słoneczne czy znamiona barwnikowe.
  • Mezoterapia igłowa – substancje silnie stymulujące wytwarzanie się kolagenu są delikatnie wkłuwane w blizny w celu zniwelowania ich widoczności. Jest to metoda zalecana w przypadku występowania blizn zanikowych.
  • Karboksyterapia – jest to precyzyjne, podskórne wstrzykiwanie czystego, medycznego węgla w przystosowanych ilościowo dawkach za pomocą cienkiej igły. Zabieg powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i powstawanie nowych naczyń włosowatych. Przez co zwiększa się przepływ tlenu, składników odżywczych i krwi. Dzięki temu pod skórą zachodzi proces regeneracji komórek, poprawa mikrokrążenia oraz zwiększenie ilości kolagenu i elastyny.

A co z owłosieniem?

Owłosienie jest dość dyskusyjnym tematem. Wielu lekarzy uważa, że spełnia ono funkcje ochronne. Jednak wiele kobiet, w tym nastolatek korzysta z zabiegów usuwania owłosienie za pomocą wosku lub lasera. Oczywiście jest to sprawa indywidualna. Metoda laserowa będzie skuteczna, jeśli wcześniej gospodarka hormonalna zostanie uregulowana.

Zabiegi medycyny estetycznej mogą okazać się zbawieniem dla wiele młodych dziewcząt, które bezskutecznie walczą z trądzikiem, bliznami czy po prostu chcą poprawić stan swojej cery. Ważne, aby zabiegi były stosowane z umiarem i pod kontrolą rodziców.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką Christoffer’a Ingves’a (https://www.christofferingves.pl).