Oparzenia od słońca – jak sobie z nimi radzić?

Lato to czas, w którym bardzo długi czas spędzamy na dworze – w pełnym słońcu. Leżymy na plaży, gramy w piłkę, spacerujemy, kąpiemy się w basenie. Bywa, że tak intensywne wyeksponowanie ciała na promienie słoneczne może zakończyć się poparzeniami. Jak sobie z nimi poradzić, kiedy dojdzie już do ich powstania? W dzisiejszym artykule podpowiadamy!

Kiedy słońce przypraży nas zbyt mocno, nasza skóra może reagować w różny sposób. Najczęściej jednak są to oparzenia słoneczne, które dają o sobie znać mocnym pieczeniem skóry – odczuwalnym głównie wieczorem, kiedy chcielibyśmy spokojnie położyć się spać.

Na oparzenia słoneczne jest jednak kilka sposobów. Dziś je przedstawimy!

Niezastąpiona maślanka

maślanka wlewana z butelki do szklanki

Stare rodzinne przysłowie mówi, że maślanka jest dobra na wszystko! Na oparzenia słoneczne również. Wykorzystując schłodzoną maślankę, możemy w skuteczny sposób ulżyć sobie w bólu pooparzeniowym. Maślanka załagodzi pieczenie, a ponadto – dzięki sporej ilości białka w swoim składzie pomoże naszej skórze się zregenerować.

Miód na skórę to jak miód na serce!

Niewiele osób wie o wszystkich właściwościach miodu. Jest on jednak produktem cudownym! I tę cudowność można odkryć również w kontekście poparzeń słonecznych. Miód nie tylko załagodzi pieczenie skóry, ale przede wszystkim będzie wspomagał pierwsze etapy gojenia się naszych poparzeń. Na pewno warto go zastosować!

Tłuczone na puree ziemniaki

Jeśli kuchnia ziemniaczana nie jest Wam obca, możecie również wykorzystać świeżo zrobione puree ziemniaczane do tego, aby załagodzić pieczenie poparzeń słonecznych. W tym celu można jednak również wykorzystać surowe ziemniaki i wycisnąć z nich sok. Niektórzy natomiast posiłkują się również mąką ziemniaczaną. Mieszają ją wówczas z wodą, otrzymując płyn idealnie kojący oparzeniowe rany.

Pianki dostępne w aptekach

Jeśli jednak powyższe sposoby do nas nie przemawiają, możemy po prostu udać się do pobliskiej apteki i kupić syntetyczne preparaty do łagodzenia ran od poparzeń słonecznych. Aptekarka zaproponuje nam wówczas wszelkiego rodzaju pianki i żele na oparzenia.