W czym pomaga chirurgia naczyniowa?

Chirurgia naczyniowa jest jednym z działów chirurgii, który zajmuje się chorobami naczyń krwionośnych i nierzadko również limfatycznych. Jeśli więc dokuczają Ci pajączki, żylaki, obolałe, ciężkie nogi czy też odczuwasz problemy z krążeniem – bez problemu możesz zwrócić się o pomoc do chirurga naczyniowego. A on wykona szereg badań po to, by Ci pomóc.

Dzięki nowoczesnej chirurgii naczyniowej możliwe jest przezwyciężenie wielu chorób układu krwionośnego oraz chorób cywilizacyjnych. Mówi się, że po 50-tym roku życia nawet co druga kobieta może mieć problemy z żylakami. Obecność chirurgów naczyniowych jest więc jak najbardziej potrzebna. Czym jednak konkretnie się zajmują? I jakie dolegliwości możemy takim lekarzom zgłaszać?

Oto, co powinniście wiedzieć o chirurgii naczyniowej:

 

Czym zajmuje się ten dział medycyny?

Nie da się ukryć, że już sama nazwa tej sfery medycyny zdradza nam, jakimi schorzeniami się zajmuje. Będziemy mieli tu do czynienia z wszelkimi chorobami oraz dolegliwościami związanymi z naczyniami krwionośnymi oraz z układem krwionośnym. Nie należy jednak zbyt daleko się zapędzać. Chirurgia naczyniowa bowiem nie rozwiąże naszych problemów z zakresu kardiochirurgii czy neurochirurgii.

Najczęstszymi chorobami oraz schorzeniami, które leczy współczesny chirurg naczyniowy są: miażdżyca, nowotwór układu krwionośnego naczyniowego, różnorodne tętniaki, żylaki oraz pajączki, stopa cukrzycowa, owrzodzenia żył, niedrożność żylna, zator tętnicy płucnej oraz choroba Buergera.

Do lekarzy chirurgów naczyniowych zwracają się różni pacjenci. Zarówno młodzi, starsi oraz w średnim wieku. Najczęściej skarżą się oni na opuchnięte, obolałe nogi, zaczynające się lub zaawansowane żylaki, albo skurcze i pieczenie kończyn dolnych.

 

Jakie zabiegi są najczęstsze?

Skoro istnieją najczęstsze i najpopularniejsze choroby oraz schorzenia dotyczące tej dziedziny medycyny, muszą istnieć również najczęściej wykonywane zabiegi. Warto więc uświadomić sobie, czym w praktyce zajmują się chirurdzy tej sfery medycyny.

  • SKLEROTERAPIA – jest to nieoperacyjna metoda leczenia przewlekłej niewydolności żylnej (którą zwiastują np. pajączki czy żylaki). Skleroterapia polega na wprowadzeniu do odpowiednich żył specjalnego środka chemicznego, który sprawi, że ostatecznie światło naczynia krwionośnego zostanie zamknięte.
  • STRIPPING ŻYŁ – ta metoda dotyczyć już będzie całych pni żylnych, które zostały chorobowo zmienione. Stripping przeprowadza się na dużej powierzchni w przypadku poważniejszych niewydolności. Przeprowadza się go w znieczuleniu lędźwiowym. Stripping charakteryzuje się tym, że daje naprawdę dobry efekt, który przekłada się na zdrowie i samopoczucie pacjentów.

 

Więcej informacji o zabiegach chirurgii naczyniowej znajdziemy na stronie Kliniki Ambroziak (https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/flebologia-oraz-chirurgia-naczyniowa).