W jaki sposób można obniżyć cholesterol?

kobieta z jabłkiem

Zbyt duży wskaźnik cholesterolu w naszym organizmie źle wpływa na nasze funkcjonowanie. Procesy, które zachodzą w naszym organizmie są wówczas zaburzone, a nasz układ krążenia woła o pomoc. Na szczęście istnieją domowe sposoby na to, aby złośliwy cholesterol obniżyć do poziomu, w którym nie będzie nam on zagrażał. Jak to zrobić?

Uciążliwe problemy z cholesterolem mają głównie osoby starsze lub otyłe. Nie oznacza to jednak, że jego zgubny wpływ nie może dotknąć również nas. Zła dieta, nieodpowiedni tryb życia, żywienie się fastfoodami, przyjmowanie dużej ilości cukrów – to tylko niektóre z wielu czynników wpływających na podwyższenie się poziomu cholesterolu w naszym organizmie.

Warto jednak pamiętać, że możemy zmienić te sytuację i samodzielnie pozbyć się nadmiaru cholesterolu. Wystarczy stosować się do kilku rad.

Oto niektóre z nich:

cienkie proste frytki

Jedz mniej tłuszczów

Szczególnie chodzi tu o tłuszcze nasycone, które są bardzo niebezpieczne i wpływają na podwyższenie się poziomu cholesterolu w organizmie. Musimy zrezygnować więc z potraw smażonych na oleju oraz głębokim oleju. Dodatkowo warto odpuścić sobie fast foody, chipsy i inne tego typu przekąski. Zastąpmy je chudym mięsem gotowanym, a jeśli już chcemy smażyć – róbmy to przy użyciu oliwy.

Jedz więcej produktów pełnoziarnistych

chleb pełnoziarnisty

Dzięki temu, że zwiększymy ilość błonnika w naszym organizmie, łatwiej nam będzie pozbyć się nadmiaru cholesterolu. Równie ważne jest, by jeść sporo produktów pełnoziarnistych i zbożowych – takich jak pieczywo z ziarnami (na przykład razowe czy też żytnie), otręby albo płatki zbożowe (warto łączyć je z chudym mlekiem). Ponadto warto wzbogacić swoją dietę o warzywa takie jak brokuły, groch czy tez fasola. Trzeba również pamiętać o owocach, jednak na nie należy uważać. Najlepiej jest zjadać jeden owoc dziennie, tak, by wzbogacić nasz organizm o błonnik, ale nie dodawać mu zbyt dużej ilości cukrów.